Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 127 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Wstęp.

piątek, 21 stycznia 2011 0:04

Witam wszystkich miłośników ptaków egzotycznych na mojej stronie.    Hodowla ptaków egzotycznych zajmuje się od w zasadzie od wczesnej młodości gdzie z bratem hodowaliśmy papużki faliste, zeberki, i nimfy. Z biegiem czasu musieliśmy zrezygnować z naszego hobby  z powodu braku czasu no i jak się później okazało miejsca też, ale tak na poważnie hodowlą papug  zająłem się dopiero w 2006r, kiedy to opowiadaniami o swojej  hodowli wciągnął mnie z powrotem w świat pięknych ptaków mój serdeczny kolega. Wtedy to wziąłem się do ostrej pracy nad pomieszczeniem dla przyszłych pupili, tzn. z pomieszczenia gospodarczego gdzie był opał i skład drewna uczyniłem niewielkie pomieszczenie hodowlane gdzie powstały  klatki dla papug. I tak zacząłem spełniać swoje marzenia. Jak  każdy hodowca zacząłem swoje hobby od zakupu kilku sztuk papużek falistych,  pierwsze lęgi były co prawda mało udane, ale nie zniechęciłem się tym i z każdym kolejnym miesiącem nabierałem nowego doświadczenia, bo jak się okazuje wiedza teoretyczna nie wystarcza trzeba się uczyć na swoich błędach i nabierać praktyki w tym co się robi.  Początkowo upierałem się, że nie będę zajmował  się innymi ptakami tylko papużką falistą, ale coś mnie nakłoniło do zakupu parki nierozłączek czerwono- czelnych,  no i stało się, tak mnie wzięło, że od razu stwierdziłem że to jest to co mnie kręci (po prostu zakochałem się w nierozłączkach). W szybkim czasie nabyłem stadko nierozłączek czerwono czelnych i zaczęła się moja przygoda z nierozłączkami. Między czasie postawiłem woliery ogrodowe i dorobiłem się  trzech par Rozel Białolicych i jednej pary Rozelli Królewskiej, ale i z tych ptaków powoli zrezygnowałem a woliery przeznaczę w okresie letnim dla moich nierozłączek. W 2010r wzbogaciłem swoją hodowlę o kilka par nierozłączek czarnogłowych.

Obecnie należę do Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych " Canaria" w Ostrowie Wlkp. 

Mój symbol obrączek to S 11

I tak zaczęła się moja przygoda.

 


oceń
5
1

komentarze (22) | dodaj komentarz

Moje pupile

środa, 12 stycznia 2011 18:41

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


oceń
12
0

komentarze (23) | dodaj komentarz

Nierozłączki

wtorek, 11 stycznia 2011 23:13

Nierozłączki czerwonoczelne.


  

 

Nierozłączki czerwonoczelne: stanowią najliczniejszą grupę nierozłączek jakie posiadam.

Mutacje barwne jakie posiadam: zielone (standart), lutino, cremino,  szeki zielono żółte, mauve, aqva, niebieskie, lutino pomarańczowa maska, opale zielone, opale cynamonowe, opale lutino, opale aqva, opale palid pomarańczowa głowa.

 

Nierozłączki czarnogłowe.

 

 


Nierozłączki czarnogłowe: posiadam kilka par.

Mutacje barwne jakie posiadam: niebieskie, oliwkowe, zielone, kobalt, mauve, fiolet, pastel fiolet, pastel niebieski.oceń
7
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

Opis gatunku

środa, 27 października 2010 2:33

 Agapornis roseicollis


 

Nierozłączka czerwonoczelna (Agapornis roseicollis) to najczęściej spotykany gatunek nierozłączek w sklepach zoologicznych. Istnieje mnóstwo odmian barwnych w obrębie tego gatunku. Niestety zdarza się, że w sklepach są one błędnie opisywane (np. jako nierozłączki Fischera). Papużki te słyną z łatwości rozmnażania i miłego usposobienia, choć zdarzają się osobniki czupurne i mało towarzyskie.

Nierozłączki czewonoczelne można hodować zarówno w wolierze ogrodowej, wolierze pokojowej, jak i w zwykłej, ale niezbyt ciasnej klatce (minimalne wymiary to 80x50x40cm dla jednej pary). Dobrze znoszą niskie temperatury - jeśli mieszkają w wolierze zewnętrznej, do zimowania wystarczy im nieogrzewane pomieszczenie, choć część hodowców woli przenosić je na czas zimy do pomieszczeń o temperaturze pokojowej (zdarza się, że ptaki odmrażają sobie nóżki).

Ojczyzną tego ptaka jest południowo-zachodnia Afryka (głownie Namibia i Angola). Zamieszkuje suche zbocza górskie na obrzeżach pustyni, często przemieszcza się poszukiwaniu wody. Żyje w koloniach, oczywiście za wyjątkiem okresu lęgowego. Gniazduje w dziuplach, czasami krzyżuje się z nierozłączkami śliwogłowymi (Fischera). Pierwsze osobniki sprowadziła do Europy w 1860 roku firma zoologiczna K.Hagenbecka, a pierwszę lęgi w niewoli odnotowano 9 lat później w berlińskim ZOO.

Nazwa tej nierozłączki pochodzi od czerwonego zabarwienia maski obejmującej przednią część głowy ptaka. Papużka osiąga długość 15 cm. Jej tułów jest jasnozielony, skrzydła są w ciemniejszym odcieniu zieleni. Na kuprze znajduje się niebieska, błyszcząca plama. Ubarwienie samca i samicy jest niemal identyczne (czasami samica ma nieco bledszy odcień czerwonej maski, ale nie jest to regułą). Poza formą wyjściową gatunku, czyli zieloną, wyhodowano liczne odmiany barwne, m. in. lutino, cynamonową, niebieską, żółtą, nakrapianą.

Nierozłączka czerwonoczelna żywi się tym samym, co pozostałe nierozłączki, czyli głównie mieszankami ziaren dla papug, nasionami słonecznika, prosem, owsem, owocami (np. jabłkami) i zielonkami (np. mniszkiem lekarskim, szpinakiem, ptasim rdestem, niedojrzałą kukurydzą, słonecznikiem w tarczach). W czasie gniazdowania można podawać mieszankę jajeczną, a w czasie karmienia młodych dodatkowo skiełkowane nasiona włośnicy beru lub innych roślin.

Bez względu na to, czy papużka mieszka w klatce, czy wolierze, do gniazdowania potrzebna jej będzie skrzynka gniazdowa (18 cm szerokości, 18 cm wysokości i 25 cm wysokości). Otwór wejściowy powinien mieć średnicę ok. 5 cm. Żeby samica zaczęła wić gniazdo, trzeba jej dostarczyć witki wierzbowe, kawałki kory, gałązki brzozy lub lipy, kłosy babki lancetowatej, itp. Gniazdo, które zostaje wybudowane ze świeżych elementów roślinnych jest bardzo solidne i zadaszone. Nierozłączka znosi w nim 3-5 jaj, które wysiaduje przez 22 dni. Wyklute młode mają czerwoną skórę i pokryte są rudym puchem. Przez około 35 dni pisklęta przebywają w gnieździe, a po opuszczeniu go jeszcze przez 2 tygodnie dokarmia je samiec. Młode całkowicie wybarwiają się po około roku życia.

Doświadczeni hodowcy polecają te papużki do hodowli w wolierach, gdyż w warunkach domowych opiekunom może przeszkadzać ich donośny głos. Nierozłączki czerwonoczelne należą do głośnych papug, a ich głos jest ostry i przenikliwy. Są bardzo gadatliwe, zmieniają natężenie i barwę głosu zależnie od okoliczności. Są też dość agresywne w stosunku do innych, nawet większych od siebie ptaków, dlatego nie powinno się ich trzymać z innymi papugami w tej samej wolierze.

 Agapornis Personatus


Agapornis personatus (Reichenow, 1887). Upierzenie samca zielone, czoło, ciemię i część twarzowa ciemnobrązowo-czarne. Szyja i górna część piersi żółte. Sterówki zielone z czarnym paskiem i żółto-pomarańczową plamą u nasady. Dziób czerwony, wokół oczu nagie, białe obwódki, tęczówki ciemnobrązowe, nogi szare. Samica ubarwiona tak jak samiec, chociaż zwykle jest nieco większa, z szerszą głową i wydaje się, że ma nieco szerzej rozstawione nogi. Młodzież podobna do osobników dorosłych lecz upierzenie ma bardziej matowe, a głowę z oliwkowo-brązowym odcieniem. Nasada górnej części dzioba czarna. Długość ciała 15 cm. Nierozłączki czarnogłowe występują w północno-wschodniej Tunezji i w przylegającej części Kenii. Żyją na terenach górzystych 1 100-1 700 m n.p.m. Lubią obszary trawiaste z niezbyt gęstym drzewostanem, głównie z akacjami i pojedynczymi baobabami. Poza okresem rozrodczym przemieszczają się po okolicy w niewielkich stadkach, składających się z 10-20 osobników, niekiedy większych, liczących nawet 50 ptaków. Żywią się różnymi nasionami i zielonymi częściami roślin. Szczególnym przysmakiem są nasiona rośliny przypominającej nasz rumianek. Lęgi trwają od marca do sierpnia. Gniazdują w koloniach, w dziuplach drzew, głównie baobabów. Samice noszą w dziobach do dziupli sporo cienkich gałązek i skrawków kory. Z materiału tego formują krótki korytarz wejściowy zakończony komorą gniazdową, gdzie składają od 3 do 7 jaj i wysiadują je 21 dni. Młode ptaki karmione przez rodziców, opuszczają gniazdo po 5-6 tygodniach i karmione są nadal poza gniazdem przez kolejne 2-3 tygodnie. W 1926 roku pierwsze trzy nierozłączki czarnogłowe przywieziono do USA, gdzie udało się je rozmnożyć. W krótkim czasie przywieziono je także do Europy i w 1928 roku uzyskano przychówki w Niemczech i Szwajcarii. Gatunek lubiany i obecnie bardzo popularny i rozpowszechniony w wielu hodowlach. Znanych jest wiele odmian barwnych, powstałych w wyniku mutacji i ich dalszych krzyżowań. W hodowlach widuje się ptaki niebieskie, ciemnoniebieskie, szaro-niebieskie (mouve), fioletowe, lutino, albino, biało-niebieskie, ciemnozielone, oliwkowe, płowe, cynamonowe i inne. Nierozłączki czarnogłowe wraz z trzema niżej opisanymi gatunkami tworzą umowną grupę, tzw, nierozłączek z białymi obwódkami oczu.

 

Agapornis Fischeri

 

Nierozłączka rudogłowa, nierozłączka Fischera (Agapornis fischeri) – gatunek papugi występujący w Afryce Środkowej.

Nazwany w XIX wieku przez Niemca, Antona Reichenowa nazwiskiem współodkrywcy, Gustava Fischera.

Gatunek bardzo odporny i adaptatywny (za wyjątkiem niskich temperatur), często zdarza mu się skutecznie wywalczać przestrzeń i miejsca do lęgów w rywalizacji z większymi ptakami.

Istnieją w hodowlach mutacje barwne tej podstawowej odmiany (np. mutacja niebieska, żółta i lutino), jednak nieliczne w porównaniu z uzyskanymi z innych gatunków nierozłączek.

Nazywane są nierozłączkami (ang. „lovebirds”) z powodu silnie afiliatywnych zachowań przejawianych względem partnerów. Nierozłączki zwykle spędzają czas siedząc razem, muskając sobie nawzajem piórka, gruchając do siebie i wymieniając czułości. Łatwe i raczej bezproblemowe w jednogatunkowej hodowli, ptaki te nie wymagają dużej wiedzy od właściciela i dobrze nadają się dla początkujących hodowców papug. Wbrew nazwie „nierozłączka” i potocznemu wyobrażeniu na temat konieczności trzymania w parach, ptaki te mogą również być trzymane osobno w celu lepszego zsocjalizowania się z człowiekiem. Są wówczas mniej hałaśliwe.

Pochodzenie: Afryka centralna, północna Tanzania, okolice Jeziora Wiktorii i park Serengeti. Z powodu przerzedzenia na oryginalnych stanowiskach wywołanego nielegalnym odłowem, obecnie spotyka się je głównie na terenach gęsto zalesionych, w małych koloniach liczących 4-5 ptaków.

Wygląd: długość ciała ok. 15 cm, masa ciała 43-58 g., tułów dość krępy, ogon krótki. Korpus w kolorze jasnej zieleni. Na skrzydłach upierzenie szmaragdowo-zielone z ciemniejszymi lotkami. Łeb i szyja żółto-pomarańczowo-czerwone. Głowa proporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Ogon o barwie ciemnozielonej, z kuprem niebiesko-fioletowym. Kolor dzioba – intensywnie czerwony. Oczy duże, czarne z białą obwódką nagiej skóry dookoła. Cztery przeciwstawnie ustawione palce, skóra nóg szaro-różowa.

Głos: Gatunek hałaśliwy. Nierozłączki Fischera wydają szeroką gamę odgłosów, od ćwierkania, szczebiotania i wysokich skrzeków po gwizdy i trele.

Długość życia: 10-15 lat.

Psychika: są towarzyskie, ciekawskie i aktywne. Nierozłączki Fischera to ptaki inteligentne, łatwo uczą się prostych sztuczek, choć ich zdolności naśladowania mowy są niewielkie. Wymagają dużo stymulacji i poświęcania uwagi przez właściciela, inaczej łatwo popadają w nudę i przejawiają działania destrukcyjne. Należy zapewnić im dużo zabawek i możliwości interakcji z otoczeniem. Uwielbiają „eksplorować” otoczenie dziobem, w związku z czym ważne jest, aby nie miały dostępu do substancji szkodliwych. Ich dewastacyjne skłonności lepiej przekierować na wszelkiego rodzaju gryzaki dla papug i świeże gałązki drzew i krzewów, które bardzo lubią obgryzać.

Sezon lęgowy: w naturze w okolicach maja – lipca, jednak u nierozłączek trzymanych w niewoli lęgi mogą wystąpić także w innych miesiącach. W naturze często zasiedlają porzucone gniazda innych gatunków, w niewoli notorycznie zdarza im się zabierać budki lęgowe nawet większym papugom. Parom zapewnić należy drewniane budki lęgowe o wymiarach 15x15x20 cm, mocując budkę w górnym narożniku klatki. Zazwyczaj do lęgów przystępują ptaki mające 12 miesięcy. Samica składa zwykle 3-8 jaj, z których po 23 dniach wykluwają się młode (zdolne do latania po około 38 dniach).

Dymorfizm płciowy: brak różnic w upierzeniu i wielkości, rozróżnianie jedynie po kształcie czaszki (dłuższa i niżej wysklepiona u samców)oraz na podstawie możliwego szerszego rozstawienia kości łonowych u odbywających lęgi samic (już w okresie dojrzałości). Niektóre źródła donoszą o odrobinę mniej jaskrawym ubarwieniu samiczek.

Wygląd młodych: młode nierozłączki tej odmiany można odróżnić od starych po mniej intensywnym, matowym ubarwieniu i małej czarnej plamce na górnej połowie dzioba, przy woskówce (plamka znika po ok. 2 miesiącach od wyjścia z budki lęgowej). U młodych papug biała obwódka skórna wokół oka powinna być nieco cieńsza.

Klatka: powinna być ustawiona w ruchliwej części domu, jednak nie bezpośrednio na słońcu z uwagi na ryzyko przegrzania ptaków. Dla pojedynczego osobnika odpowiednia będzie klatka o formie prostopadłościanu z bokiem długości 45 cm lub więcej, dla pary natomiast wymagana długość boku wzrasta do minimalnie 60 cm. Jeszcze większe powinny być klatki służące do rozmnażania nierozłączek. Papużki te są bardzo aktywne, w związku z czym należy zadbać o umieszczenie w klatce co najmniej 2 żerdzi ustawionych niedaleko ścianek, aby ptaki mogły przefruwać między nimi i zażywać odrobinę ruchu.

Żywienie: podstawowym pokarmem są mieszanki ziaren (ok 65-80%), koniecznie uzupełniane o dodatki warzywne (15-30%, składające się z zieleniny, strąków, kolb kukurydzy, itd.) i owocowe (5%, np. kawałeczki jabłka, winogronu, melona). Można również podawać kiełki, proso i ryż. Nierozłączki karmione tylko ziarnem z czasem podupadają na zdrowiu. Dla młodych papużek albo podczas lęgów dietę warto uzupełnić o gotowane, poszatkowane jajko lub gotowe pokarmy zawierające jajka (np. mieszanki jajeczne czy kolby z dodatkiem jajka).                   

 

                                                                                                                                                                                                                                

 OPISY PTAKÓW SĄ KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ.


oceń
27
5

komentarze (22) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  17 431  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

Witam wszystkich odwiedzających. Strona poświęcona jest hodowli ptaków egzotycznych, a w szczególności hodowli papużek nierozłączek.

O mnie

Witam wszystkich miłośników ptaków egzotycznych.Hodowla ptaków to moja pasja, należę do Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych " Canaria" w Ostrowie Wlkp.

Adres:
Dariusz Słupianek
63-400 Ostrów Wlkp.
ul. Wańkowicza 70/2
tel. 791533341
e-mail: d.slupianek@gmail.com

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl